גרסת הניסיון של מערכת ההפעלה העתידית הפכה לנושא החם ביותר בעת האחרונה, מאז נתנה מיקרוסופט לכל העולם את היד החופשית לנסות אותה. חלק מאלו שהורידו והתקינו אותה החליטו לחטט בבסיס הנתונים שלה ומצאו לא פחות מ-10 רשומות שונות הרומזות על המהדורות בהן היא תהיה מוצעת למכירה בעתיד. בהתחשב בעובדה שמיקרוסופט עשתה רושם די גדול (לפי אמרות שונות באינטרנט) על כך שהיא מתכננת להמעיט במספר המהדורות השונות, הרי מדובר במספר גדול יותר משל המהדורות המוצעות של Windows 7. ובכן, היא לא החליטה להבליג על הנושא ודובר מטעמה ציין שעדיין לא נקבעו המהדורות הרשמיות ל-Windows 8 והם עדיין בתהליכי בדיקות ומקשיבים לפידבקים מהלקוחות כדי לגבש החלטה סופית, זאת על-מנת לאפשר הערכה ברורה לכלל המשתמשים בעולם. בכל אופן, אם מיקרוסופט מכחישה את העובדות ואומרת לנו להמתין, לפחות ננסה לשער מהן אותן מהדורות חדשות שנחשפו.

 

windows 8 מהדורות גרסאות

 

לפי הממצאים, מערכת ההפעלה Windows 8 תוצע באותן המהדורות בהן מוצעת כעת Windows 7, אך בנוסף על כך תוצע גם במהדורות עיקריות בשמות ARM ו-Professional Plus. מה שכן, ניתן לשער שבדומה למצב הנוכחי הבחירות העיקריות תהיינה Home Premium לצרכן הביתי-בסיסי, או Professional לחברות ולבתי-עסק. אם כן, מהן בעצם אותן מהדורות חדשות?

 

מהדורת Windows 8 Professional Plus

מהדורה נוספת שמיועדת לקהל העסקי נקראת Enterprise שעיקרה להציע לחברות גדולות את הכלים הנכונים והיעילים לניהול IT מרוכז, כמו האופציה להשתמש במערכות וירטואליות והצפנות מידע מסוג BitLocker ו-AppLocker, ומעניקה גמישות בשימושה, כמו האופציה להחליף בין מגוון רחב של שפות ממשק. על-מנת לרכוש מהדורה זו, על החברה לחתום על חוזה ביטחון תוכנה עם מיקרוסופט; כאן נכנסת לתמונה המהדורה Professional Plus, שעל-פי ההשערות תקל על פרוצדורת הרכישה ותיועד בעיקר לעסקים קטנים, אך עדיין תכיל חלק מהמאפיינים המוצעים במהדורת Enterprise ויותר מאלו המוצעים במהדורת Professional הרגילה.

 

מהדורת Windows 8 ARM

לפי ההשערות, מדובר במהדורה שסביר מאוד להניח שתהיה מיועדת למכשירים המבוססים על שבבי עיבוד מסוג ARM ותהיה מותקנת עליהם מראש (Pre-Installed). באופן כללי, מעבדי ARM הם מעבדים קטנים שצורכים חשמל ברמה נמוכה ועל כן מיועדים למחשבים ניידים קטנים, טאבלטים ומכשירי סלולר. בנוסף, מכשירים שיגיעו מותקנים עם מהדורה זו ישלבו ביניהם מאפיין נוקשה בשם Secure Boot, אשר ימנע מהמשתמש להתקין מערכת הפעלה שונה מחלונות. מה עוד, שמכשירים שיתבססו על מעבד ARM לא יוכלו להריץ יישומים שנועדו לעבוד עם מעבדים של אינטל ושל AMD ורק מיקרוסופט תחליט אלו תוכנות כן יעבדו. במילים אחרות, המחשב יהיה מוגבל להרצת יישומים מובנים ב-Windows ויוגבל לחבילות האופיס של מיקרוסופט.

 

שאר המהדורות והאפשרות לשדרג

בתחילת הכתבה הזכרנו שנמצאו 10 רשומות של מהדורות שונות, אך הרחבנו רק על שתיים מהן. שאר המהדורות, כפי שגם זאת כתבנו, זהות למהדורות שכבר Windows 7 זמינה בהן ועל כן אין צורך להרחיב, אך עדיין ישנן שתי מהדורות נוספות בשם Enterprise Eval ו-Prerelease; ההשערה היא שהראשונה מיועדת כמהדורת הערכה, קיצור של Evaluation, שתינתן לשימוש לתקופת ניסיון. ההערכה לגבי המהדורה השנייה היא שהיא בעצם הגרסה לפני הסופית, זו שתשלח לבדיקות בטא ועל כן לא תעמוד למכירה, מן הסתם. דרך אגב, זה כבר שנים שמיקרוסופט מציעה ללקוחותיה לשדרג ממהדורה למהדורה, כך שאם קניתם מערכת הפעלה במהדורה א' תוכלו תמיד לשדרג למהדורה ב', אך העלות לא-כזאת קטנה ועל כן יש לבחור בקפידה ובידיעה מראש איזו מהדורה אתם צריכים.

 

לסיכום

זה נכון שיש הרבה מהדורות, אין על איזה עוררין. זה לא כמו בעבר שהבחירה הייתה קלה - או Windows XP Professional או Windows XP Home - אך צריך להבין שלפתח מערכת הפעלה עם מהדורה אחת או שתיים זה לא כמו פעם, בזמנים ההם שהדרישות לא היו גבוהות והמכשירים לא היו מתקדמים כפי שהם היום, לכן על מיקרוסופט לגוון באופן מאוזן בין צרכים ייעודים וגמישות מירבית. על-פי השערות סטטיסטיות, מערכת ההפעלה הבאה הולכת לתפוס מקום אצל מעל ל-350 מיליון משתמשים ואף מעל למיליארד אצל כאלו שאולי ירצו לשדרג, לכן יש לעשות הפרדה בין מהדורות שונות על-מנת שכל אחד יבחר את אשר הוא צריך, גם מבחינה כספית. ואם בכסף עסקינן, בטח תשמחו לדעת שאין לכם צורך לשדרג את המחשב כדי שיתאים ל-Windows 8 - נהפוך-הוא, הוא אפילו יריץ אותה מהר וחלק יותר, אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת.